Ubranie się na rozmowę kwalifikacyjną jest trudnym wyborem, ale różnica między tym, jak wyglądasz, a tym, jak dobrze się prezentujesz, może wpłynąć na twoje szanse na zdobycie pracy. Osoba prowadząca rozmowę ma zazwyczaj tylko kilka minut, by ocenić kandydata, dlatego ważne jest, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Oto porady, aby Twój strój pomógł ci przebrnąć z sukcesem przez spotkanie z przyszłym pracodawcą.
Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną szybko zorientuje się, jaką jesteś osobą. To, jak się ubierasz, świadczy o tym, że zależy Ci na spotkaniu i na tym, by przyszły pracodawca wyrobił sobie zdanie o Twoich umiejętnościach, kwalifikacjach, rzetelności itp.
Jeśli masz możliwość - przymierz ubrania wcześniej, abyś mógł zauważyć ewentualne błędy, takie jak pomarszczone ubrania czy niewłaściwe buty. Wszystko powinno dobrze pasować i wyglądać schludnie i czysto. Jeśli nie, jest dużo czasu, by się przebrać czy dobrać odpowiednie ubranie
Przyjrzyjmy się naszym dłoniom. Są one ważnym elementem naszej tożsamości zawodowej. Długie lub połamane paznokcie mogą zrobić złe pierwsze wrażenie. Paznokcie pomalowane lakierem bezbarwnym lub w kolorze cielistym będą wyglądały elegancko.
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną należy skupić się przede wszystkim na tym, aby jak najlepiej zaprezentować się od strony merytorycznej. Owszem, wygląd też odgrywa ważną rolę, ale nie powinien odwracać uwagi od tego, co mamy do przekazania. Miłośniczki biżuterii, powinny w tej sytuacji ograniczyć się do niezbędnego minimum. Szczególnie niewskazane są kolczyki w brwiach, nosie itp. Tego dnia należy zrezygnować również z bransoletek.
Ważne jest, by wybrać odpowiednie ubranie na rozmowę o pracę. To, co masz na sobie, może wiele o tobie powiedzieć. Na przykład profesjonalny strój sugeruje zdolność do ciężkiej pracy, podczas gdy luźny ubiór odzwierciedla brak zainteresowania, by pokazać się z jak najlepszej strony. Rekruter będzie miał bardzo mało czasu, by stwierdzić, czy chce, czy nie chce abyś dla niego pracowała. Ubierz się zatem odpowiednio. Oto kilka wskazówek
Styl ubrania zależy także od pozycji na którą aplikujesz. Im wyższa pozycja w hierarchii firmy, tym bardziej formalny musi być twój strój. Noszenie nieformalnych ubrań lub zbyt dużej ilości biżuterii może zasygnalizować, że nie jesteś gotowy na to stanowisko. Wybierz styl business casual. Mogą to być spodnie i koszula zapinana na guziki lub khaki i koszulka polo.
Rzecz, o której musisz pamiętać idąc na wywiad to rodzaj butów, które powinnaś założyć. Najlepszy styl butów to ciemne, zakrywające palce pantofle na niskim obcasie. Buty w odważnych kolorach lub fasonach nie są zalecane na rozmowę kwalifikacyjną. Klapki, sandały i buty, które nie są odpowiednio dobrane do stroju nie powinny być nigdy noszone podczas wywiadu. Mężczyźni powinni nosić dopasowane półbuty na niskim obcasie w ciemnym kolorze.
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, panie muszą pamiętać by nosić rajstopy - najlepiej w cielistym kolorze, ponieważ będą one nie tylko wygodne, ale też stylowe i profesjonalnie wyglądające. Kobiety nie powinny ubierać dodatków, które mogą być zbyt krzykliwe, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna jest miejscem, w którym należy pokazać umiejętności i osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. Buty również mogą być fantastycznym akcentem stroju, gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, ale zawsze muszą pasować do noszonych rajstop.
Jeśli jesteś mężczyzną idącym na rozmowę kwalifikacyjną, bezpiecznie jest założyć marynarkę. Dobrze skrojona marynarka będzie pasować do większości koszul i spodni, które już masz w domu. Nie zakładaj zbyt szerokiej w ramionach ani zbyt długiej, bo to sprawia wrażenie staromodności. W rzeczywistości źle dobrana marynarka może bardzo zaszkodzić twoim szansom na sukces. Upewnij się, że kolor marynarki będzie dobrze współgrał z koszulą i spodniami. Wreszcie, nie próbuj oszczędzać pieniędzy kupując źle uszytą marynarkę z dyskontu. Może to być oczywiste, że próbujesz zaoszczędzić pieniądze, co sprawi, że twój rozmówca dwa razy zastanowi się, czy cię zatrudnić.
Jest tak wiele różnych stylów marynarek dostępnych dziś w rozsądnych cenach. Nie ma więc wymówki, by nie wyglądać dobrze i elegancko, gdy wybierasz się na rozmowę o pracę.
Odpowiednia długość wybranej przez Ciebie spódnicy jest bardzo ważna podczas rozmowy o pracę. Dobrą zasadą jest upewnienie się, że kiedy siedzisz, nogi są widoczne nie więcej niż 5 cm powyżej linii kolan. Legginsy nie nadadzą Ci profesjonalnego wyglądu, a odpowiedni strój biznesowy - taki jak spódnica czy spodnie w połączeniu z marynarką czy żakietem będą świetnym wyborem.
Kiedy dobierasz torebkę do stroju, powinno się to robić z wyczuciem. Powinna ona być tylko praktycznym dodatkiem, najlepiej w kolorze neutralnym.
Kobietom wybierającym się na rozmowę o pracę zaleca się noszenie stonowanych kolorów. Na przykład błękity i szarości są dobrym wyborem, podobnie jak czarne stroje, jeśli nie są zbyt formalne. Brązowy jest nadal wątpliwy, więc unikaj go, jeśli jest to możliwe. Jeśli idziesz na kolejną rozmowę z tym samym pracodawcą, ubierz się inaczej. Na przykład, nie zakładaj tym razem czarnej bluzki czy spódnicy, ale spróbuj założyć inną - kolorową.
Pamiętaj, że rozmowa o pracę to nie rewia mody. Osoby zajmujące się sztuką lub projektowaniem mogą sobie pozwolić na większą wyobraźnię. Innym radzimy ubrać się w stylu klasycznym i eleganckim.